Het centrum van Oostkamp is volop in transitie. Na de vernieuwing van de Schooldreef zet de gemeente een volgende, belangrijke stap: het vernieuwen van het Gemeenteplein en de kerkomgeving, samen met de eerste delen van de Brugsestraat, Kortrijksestraat, Stationsstraat en Kapellestraat.
Met dit project maakt Oostkamp zijn centrum klaar voor de toekomst: aantrekkelijk om te wonen, te shoppen én te ondernemen, een vlotte en veilige mobiliteit, groener en beter ingericht voor het wijzigende klimaat. Kortom een gezellige plek om te vertoeven en elkaar te ontmoeten.
Om dat mogelijk te maken, zijn ingrijpende werken nodig. Zowel boven als onder de grond.
Eerst noodzakelijke nutswerken
Voor de riolerings- en wegenwerken starten, worden alle nutsleidingen vernieuwd om ook in de toekomst een betrouwbare dienstverlening te garanderen. Daarnaast stijgt de vraag naar een sterker elektriciteitsnet en snelle, betrouwbare digitale verbindingen. Door nu alle nutsleidingen te vernieuwen, vermijden de partners bovendien dat straten later opnieuw moeten worden opengebroken.
Alle nutsmaatschappijen werken samen in één gecoördineerd project onder leiding van Fluvius. Daarbij worden de leidingen voor water, gas, elektriciteit en telecom vernieuwd.
De nutswerken starten half augustus 2026
Als alles vlot verloopt en met goed weer zijn ze afgerond tegen het zomerbouwverlof 2027. De werken worden gefaseerd uitgevoerd.

Impact en bereikbaarheid
Werken van deze omvang brengen onvermijdelijk grote hinder met zich mee. De sleufwerken om alle nieuwe leidingen aan te leggen, zorgen voor de grootste impact. Tijdens deze sleufwerken zal er in de Kapellestraat en Stationsstraat geen gemotoriseerd verkeer mogelijk zijn. De straten zijn te smal om verkeer te combineren met de uitvoering van de werken. Daarom is het essentieel om de sleufwerken gefaseerd uit te voeren. Woningen en handelszaken blijven gedurende de volledige periode altijd te voet bereikbaar.
Grote impact vraagt duidelijke communicatie en ondersteuning
De gemeente en Fluvius zetten sterk in op communicatie, begeleiding en ondersteuning.
- Gedurende de volledige duur van de werken (nutsen en riolerings- en wegenwerken) zetten we in op gerichte communicatie naar de buurtbewoners, handelaars en bezoekers.
- Op 22 juni organiseerden de gemeente en Fluvius een uitgebreide infosessie voor bewoners en ondernemers. Tijdens deze avond werden de nutswerken toegelicht: de planning, de fasering, de impact van de werken en de maatregelen die genomen worden om de hinder zoveel mogelijk te beperken. Je vindt de presentatie bij dit bericht. De buurtbewoners krijgen in juli een gedetailleerde infobrief in de bus over de nutswerken.
- Op 13 juli is er een vervolgsessie voor ondernemers. Unizo geeft er praktische tips en advies rond ondernemen tijdens openbare werken. De gemeente en ondernemers gaan samen in gesprek over hoe ze elkaar kunnen versterken tijdens de werkzaamheden. Welke ondersteuning is wenselijk? Welke initiatieven kunnen genomen worden? Hoe houden we het centrum aantrekkelijk, levendig en bereikbaar voor klanten?
De handelszaken in de werkzone blijven te voet bereikbaar. Dank om hen te blijven bezoeken.
Aanbestedingsdossier voor de riolerings- en wegenwerken wordt voorgelegd aan Gemeenteraad
Naast de nutswerken bereidt de gemeente samen met Riopact ook de volgende fase van het project voor: de riolerings- en wegenwerken. Op 25 juni wordt het aanbestedingsdossier ter goedkeuring aan de gemeenteraad voorgelegd. Na goedkeuring kan Riopact de aanbestedingsprocedure opstarten om een aannemer aan te stellen.
Omdat de werkzone zich midden in het handels- en ontmoetingscentrum van Oostkamp bevindt, wordt bijzondere aandacht besteed aan de uitvoering van het project. Het gaat niet om een klassieke rioleringswerf, maar om een centrumwerf waar bereikbaarheid, economie en beleving voortdurend mee in rekening moeten worden gebracht.
Het aanbestedingsdossier bevat daarom duidelijke bepalingen rond communicatie, fasering en maatregelen om de hinder voor bewoners, bezoekers en ondernemers te beperken.
Voor de start van de rioleringswerken volgt nog een bijkomende informatievergadering voor de buurt.
Investering
Riolerings- en wegenwerken: totaal 5.250.000 euro (incl btw)
- Aandeel Riopact: ruim 3 miljoen euro
- Aandeel gemeente: 2,2 miljoen euro
Jan de Keyser, burgemeester: “We investeren niet in stenen, maar in de toekomst van Oostkamp. Deze werken zijn noodzakelijk om ons centrum klaar te maken voor morgen. Het wordt zonder twijfel een uitdagend traject, dat inzet vraagt van iedereen. Maar het is ook een gedeelde verantwoordelijkheid van de gemeente, bewoners, ondernemers en partners.
We doen dit met een duidelijk doel voor ogen: een centrum dat klaar is voor toekomst, met moderne en betrouwbare nutsinfrastructuur.
We kiezen resoluut voor:
- meer groen en meer schaduw
- verkoeling en ruimte voor water
- een aantrekkelijkere leefomgeving
- een sterker en levendiger handelscentrum
- kwalitatieve plekken waar mensen elkaar kunnen ontmoeten.
Zo bouwen we samen aan een centrum waar het goed is om te wonen, te werken en te beleven.”
Op de hoogte blijven?
Schrijf je in om updates via mail te ontvangen.
Projectzone riolerings- en wegenwerken

Zo zal het centrum er in de toekomst uitzien
Studiebureau Sweco
Studiebureau Sweco
Studiebureau Sweco
Studiebureau Sweco
Studiebureau Sweco
Studiebureau Sweco

