Oostkamp versterkt haar slagkracht via drie nieuwe samenwerkingen

Gepubliceerd op vrijdag 23 jan 2026 om 08:48 uur

Oostkamp zet in het meerjarenplan 2026-2031 verder in op professionalisering, samenwerking en verzelfstandiging om de slagkracht van het lokaal bestuur te vergroten. Daarom kiest de gemeente bewust voor partnerschappen die de expertise, efficiëntie en dienstverlening versterken. Tijdens de gemeenteraad van 22 januari 2026 worden drie belangrijke samenwerkingen ter goedkeuring voorgelegd. Ze passen binnen de beleidsdoelstellingen rond bestuurlijke versterking, open ruimte en landschap, vrije tijd en cultuur, en veiligheid en noodplanning.

Toetreden tot intergemeentelijke samenwerking Midwest voor noodplanning

Oostkamp werkt sinds 2015 samen met de Politiezone RIHO rond noodplanning en crisisbeheer. Vanaf 2026 wordt deze werking ondergebracht in een nieuwe kostendelende vereniging, DVV Midwest, om de dienstverlening toekomstbestendig te maken.

Dit samenwerkingsverband

  • Wordt verlengd onder de koepel van DVV Midwest vanaf 1 januari 2026
  • biedt expertise en operationele ondersteuning voor noodplanning en interventieplanning aan gemeenten uit en buiten de regio Midwest

De jaarlijkse uitgave wordt geraamd op 40.000 euro, en werd opgenomen in het meerjarenplan.

Deze samenwerking past binnen beleidsdoelstelling 3. Veiligheid en actie 3.2.1. Noodplanning.

Oprichting van de projectvereniging ‘Vrijetijdsregio Brugge’ en IGS BRONCO

De tien lokale besturen van de referentieregio Brugge, waaronder Oostkamp, zetten samen een grote stap in de structurele samenwerking rond cultuur en vrije tijd. De nieuwe projectvereniging Vrijetijdsregio Brugge vormt de basis voor een Intergemeentelijk Samenwerkingsverband (IGS) onder de naam BRONCO (Brugge en Ommeland Netwerk voor CultuurOverleg).

Dit samenwerkingsverband:

  • dient op 1 april 2026 een dossier (Cultuurnota) in voor structurele Vlaamse subsidiëring (2027–2032)
  • versterkt de samenwerking tussen gemeenten op vlak van cultuurbeleid, publiekswerking en kennisdeling
  • verhoogt de cultuurparticipatie, met bijzondere aandacht voor kansengroepen
  • integreert de UiTPAS‑werking, waar Oostkamp sinds 2023 aan deelneemt

Gemeenten engageren zich tot een bijdrage van 0,675 euro per inwoner, met maximale Vlaamse cofinanciering van 0,90 euro per inwoner.

Verlengde samenwerking met Regionaal Landschap Houtland en Polders (2026–2031)

Oostkamp werkt al sinds de oprichting in 1999 mee binnen het Regionaal Landschap Houtland en Polders (RLHP). Met deze nieuwe overeenkomst wordt de samenwerking verder uitgediept binnen het vernieuwde juridische kader van het Decreet Vlaamse Parken en Algemene Landschapszorg (2023).

RLHP ondersteunt gemeenten op vlak van:

  • landschapszorg en natuurverbindingen
  • klimaatadaptatie
  • biodiversiteitsprojecten
  • educatie en recreatieve ontsluiting
  • burgerparticipatie
  • projectcoördinatie en advies

De nieuwe overeenkomst voorziet in:

  • een bijdrage van 0,30 euro per inwoner (met jaarlijkse indexering van 2%)
  • jaarlijks 2.500 euro voor landschaps- en gemeenteprojecten
  • een uitgebreid basisdienstenpakket en mogelijkheden tot projectmatige samenwerking

Sterker door samenwerking

Met deze drie dossiers bevestigt de gemeente Oostkamp haar ambitie om via samenwerking meer efficiëntie, kwaliteit en maatschappelijke impact te realiseren. Het bestuur, de gemeentelijke diensten en regionale partners bundelen de krachten om complexe uitdagingen zoals klimaatadaptatie, cultuurparticipatie en crisisbeheer zorgvuldiger en krachtiger aan te pakken.