Er werden blauwalgen vastgesteld in het kanaal Gent-Oostende. Ook in de Rivierbeek kunnen er blauwalgen aanwezig zijn, vooral in het stuk tussen de monding in het Kanaal en de Stationsstraat is het beter de nodige voorzorgen te nemen. Gezien sommige soorten blauwalgen giftige stoffen afscheiden, kan het gebruik van dit water ernstige gezondheidsverschijnselen veroorzaken bij mens en dier.
Richtlijnen voor landbouwers
Op 28/07/2026 werd door de Vlaamse Waterweg een onttrekkingsverbod afgekondigd bij besmetting met blauwalgen. Het is dus momenteel niet toegestaan voor landbouwers om water op te pompen uit het kanaal voor het besproeien van gewassen.
Richtlijnen particulieren
Daarnaast wordt ook geadviseerd om maatregelen te nemen voor de verschillende vormen van waterrecreatie. Recreatie vanaf de oever (vissen vanop de oever of een steiger, picknicken,…) en pleziervaart blijven in principe mogelijk, maar voorzichtigheid is geboden met activiteiten waarbij er rechtsreeks contact is met het oppervlaktewater. Deze vormen van recreatie worden ontraden (kajakken, kanovaren, suppen roeien, bootvissen) of zelfs verboden (waterskiën, windsurfen, zwemmen …).
Hou er ook rekening mee dat er de toxines ook ernstige risico’s met zich meebrengen voor huisdieren. Laat uw honden dus zeker niet in het water zwemmen!
Cyanobacteriën
Blauwalgen komen zowel voor in zoet als in zout water en zijn eigenlijk geen algen, maar bacteriën. Hun wetenschappelijke naam is cyanobacteriën. Blauwalgen krijgen meestal pas aandacht als ze bloeien en een drijflaag vormen.
Voor bloei moeten een aantal factoren aanwezig zijn:
- een (te) hoog gehalte aan voedingsstoffen (nutriënten) in het water
- een hoge watertemperatuur
- een gebrek aan stroming waardoor de bacteriën lange tijd ter plaatse blijven
Daarom komen de bloeien vooral ’s zomers voor in stilstaand of traag stromend water.
Bij bloei vormen de bacteriën een drijflaag, die zichtbaar wordt als een blauwgroene tot roodbruine, olieachtige laag, drijvend op het wateroppervlak. Als de cyanobacteriën volop bloeien en de drijflaag dikker wordt, dan drijven de cyanobacteriën dichter bij elkaar en vormen ze een stinkende brij. De blauwalgen sterven dan massaal af en scheiden giftige stoffen af. Deze giftige stoffen kunnen bij hoge concentraties schadelijk zijn voor mens en dier.
Vragen?
Voor vragen kan je terecht bij de Dienst Milieu via omgeving@oostkamp.be of 050 819 860.

